D-Link DES-1210-28P 100 Mbps Smart Managed Switch
Original price was: 36,750.Current price is: 17,700.
D-Link DES 1210-28P is a Layer 2 smart web managed (24+2+2) switch that gives you total control over your network. It allows to manage speeds, prioritize with QoS, DSCP, create multiple VLAN within the network, safeguard your network with multiple protocols, reach remote devices with VPN, remote GUI management, diagnose cable faults, monitor port activity and much more. Moreover, DES 1210-28P has 24 fast ethernet ports with 15W power for Access Points, IP Camera, VoIP, etc, except Port 1-4 with 30W power and 2 Gigabit and 2 Combo SFP/Ethernet Gigabit Uplink ports. It comes with 3 Years Limited Warranty.
Out of stock
Description
D-Link DES 1210-28P Smart Switch Features:
  1. Downlink Port: 24, Fast Ethernet 802.3u,
  2. Uplink Port: 2 Gigabit Ethernet 802.3ab, 2 Combo Fiber 802.3z + Gigabit Ethernet,
  3. POE: 24 port, Port 1-4: 802.3af (15.4W), 802.3at (30W), Port 5-24: 802.3af (15.4W),
  4. Total POE Budget: 193W,
  6. Total Power: 240W,
  7. Cooling Fan : 3,
  8. Warranty: 3 Years,
Then D-Link DES 1210-28P may work for you.
Why Buy D-Link DES 1210-28P, 24+2+2 Ethernet and Fiber Smart Managed POE Switch?
  2. Inter VLAN to isolate and access control similar network among different switches by Trunking,
  3. POE+ 802.3af/at – powers IP CCTV, VoIP, Access Point – upto 802.11AC 2×2, Door Locks, NAS, LED Bulbs, etc. Port 1-4 : upto 30W 802.3af/at, Port 5-24 : 15W 802.3af,
  6. VPN – L2PT for stable private network over a public internet,
  7. D-Link Network Assistant SNMP for remote access and control management,
  9. Get 3 Years Warranty,
Related:
Get D-Link support here. Download the brochure specs sheet here.
D-Link IP CCTV Camera comes with 2 Years Warranty. Find D-Link IP Camera here.
Detailed Breakdown:
1000Base-T Interface 2
100Base-TX PoE Interface 24
Combo 1000Base-T/SFP 2
Auto MDI/MDIX Yes
Switching Capacity 12.8 Gbps
Max. Packet Forwarding Rate 9.5 Mpps
Dimension 440mm × 210mm× 44 mm
Weight 2.52kg
Operation Temperature -5 – 50°C
Storage Temperature – 40 ~ 70 °C
Operation Humidity 10% ~ 90%
Storage Humidity 5% ~ 90% RH
Operating Altitude 2000m
Maximum Power Consumption PoE on:240 W PoE off:17.9 W
Power Input AC:100 ~ 240 V
Packet Buffer Size 4 Mbits
FAN 3 smart Fan
Maximum PoE Budget 193W
Additional information
Weight2 kg
Dimensions44 × 21 × 4.4 cm
BrandD-Link
Half Duplex Speed per port802.3u – 100Mbps
Duplex Speed per port200 Mbps
Downlink POE Ports @100 meter24
MAC Address Table Size8000
RAM Buffer (Kilobytes)384
POE per port802.3af – 15.4W
POE Budget (W)185
POE ModesSurveillance, VLAN, VoIP VLAN
Quality of Service (QoS)Advanced
Intrusion Control802.1X Port Authentication, ACL, ARP, IGMP Snooping, Port Mirroring, Storm Control
BodyMetal
Warranty5 Years
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “D-Link DES-1210-28P 100 Mbps Smart Managed Switch”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Good quality.The product is firmly packed.Good service.Very well worth the money.Very fast delivery.
You have to be logged in to be able to add photos to your review.
About D-Link
D-Link Corporation is a Taiwanese multinational networking equipment manufacturing corporation headquartered in Taipei, Taiwan. It was founded in March 1986 in Taipei as Datex Systems Inc.
-34% New
Kioxia Exceria G3 1TB GEN5 NVME SSD 2
Add to cart
Kioxia Exceria G3 1TB GEN5 NVME SSD | Extra Sale
Original price was: 26,000.Current price is: 17,200.
-55% New
Gigabyte H610M D3H WIFI DDR4 Motherboard 1
Add to cart
Gigabyte H610M D3H WIFI DDR4 Motherboard | Extra Sale
-59% New
SCUDA 512GB M.2 NVME GEN3 SSD
SCUDA 512GB M.2 NVME GEN3 SSD | Extra Sale
-36% New
Kioxia Exceria Basic 2TB GEN4 NVME SSD | Extra Sale
Shipping and Delivery
Shipping Policy
Estimated Delivery Days = Max Handling Time + Max Transit Days.
Our business days are from Monday to Saturday 12:30PM to 8:30PM IST local time.
Free Surface Express Shipping for orders upto 3Kgs.
Following Modes are available for dispatch:-
Dispatch and Tracking
“Day 0” means “same day” for orders placed before the cut-off time. For orders placed after cut-off, “Day 0” is then the next business day. In other words, all handling time is counted starting with “Day 0,” regardless of when the order is placed in relation to the cut-off time.